Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

MANTOLAMA Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için meydana getirilen en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı izolasyon sistemidir. Mantolama mevsim şatlarına nazaran ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan lüzumlu ısı iletim katsaysıcaklıkna ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.
MANTOLAMANIN AVANTAJLARI DekormatYAPI Bina dış yüzeyindeki her türlü kiriş, kolon, hatıl vb.. Betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller. DekormatYAPI Binayı dışarıdan bir manto benzer biçimde sararak ana malzemede sıcaklık farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.Dış duvarlarda oluşan yaz kış ısı farkları 5 oC kadar çıkabilmektedir. DekormatYAPI Bina dış duvarları dış ortamın bütün etkilerinden korunur. DekormatYAPI Yoğuşma riski en aza indirilir. DekormatYAPI Hem ısı bununla beraber su yalıtımı sağlar DekormatYAPI Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar. DekormatYAPI Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir halde dağıldığı için yoğuşma ve hava akımı olmaz, bu sayede konforlu bir ömür alanı elde edilmiş olur. DekormatYAPI Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar. DekormatYAPI Binanın dış duvarlarında beton içindeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.
MANTOLAMA NERELERE YAPILIR Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, depo garaj benzer biçimde ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.
MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1-4 hafta arasında sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi müspet veya olumsuz etkileyebilmektedir. Kuvvetli rüzgar, sis ya da yağmurlu hava koşullarında mantolama uygulaması yapılmamalıdır.En ülkü vakit, tatbik yapılacak dış yüzeyin ve ortam sıcaklığının minimum +5 oC olduğu dönemdir.
MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin bütününün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiç bir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğundan söz mevzusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi ismina önemli katkı elde edecektir. Bazı binalarda zemin katlar araç otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit yada araçlar için lastik bar demirlerinin konması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır. Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle birlikte ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı izolasyon sistemlerine özel idare tedbirleri alınması her insanın ortak çıkarına olacaktır. Bütün bu tedbirlere karşın tamir isteyen bir durum laf konusu olduğunda binanızın uygulamalarını icra eden firmayla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Yapınızın ömrü ve sizin ömür alanınızın sağlığı açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolamanın avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız yeniden sizin elinizdedir.  
ENERJİ KİMLİK BELGESİ Binaların iç ortamları ile dış ortamlarını birbirinden ayıran ve bina zarfı olarak da malum dış duvarlar, pencereler, kapılar, tavan, çatı ve diğer döşemelerden oluşan yapı elemanları dış etkenlerden korunmalıdır. Binalarda ısı kaybeden yüzeyler doğru yalıtılmazsa ısı kaybı ve buna bağlı olarak da enerji maliyetleri artmaktadır. Özellikle müteahhitler ve kullanıcılar ısı kayıplarını göz ardı ederek konutların sadece dış özelliğine örutubet vermekte, konutların imal aşamasında uygun olmayan yapı malzemeleri tarzı ve yapılmayan çok kolay uygulamalar ile binanın kullanım ömrü boyunca bina sahiplerinin bütçelerine hem de daha fazla yakıt tüketerek çevreye ve ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu olumsuzlukları engellemek amacıyla 2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı yalıtımı Yönetmeliği’ne nazaran yeni konutlar ısı izolasyon uygulaması gerçekleştirilmiş şekilde projelendirilmek zorunda olup eski binaların da 2017 seneına kadar Enerji hüviyet Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesi temininin en önemli adımı da konutların ısı izolasyonu uygulamasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Binalarda ısı yalıtım kalınlığının optimum şekilde seçilmesi, ısıl konforun sağlanmasında ve bina enerji derslikınını belirlenmesinde en önemli etkenlerden biridir.   İsterseniz "Mantolama iyi mi Yapılır " başlıklı imlaızı inceleyebilir ve mantolama konusunda daha çok bilgi edinebilirsiniz.   DekormatYAPI ısı izolasyon bulgu formu
 
  Bina mantolama fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir veya  0352 220 11 38   veya 0535 517 78 29 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.? Satın alan temsilcilerimiz en kısa sürede sizi arayarak, binanıza en müsait paket sistem seçiminde size yardımcı olacak ve bulgu randevu işleminizi gerçekleştirecektir. İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası Dış Cephe Mantolama (Isı izolasyonı), İzolasyon, Çatı Kaplama Uygulaması, Su yalıtımı, Cephe Giydirme, Boya, Seramik uygulama ,kıymet Katan Ek Uygulamalar, Dekoratif Cephe Kaplamaları ve daha fazlası... Binanız için gerekli olan bütün yenilikler en müsait fiyat ve avantajlarıyla DekormatYAPIDa

TOP