Sedef Boya Kullanım Teknikleri

 

Sedef boyalar, duvar yüzeylerine parlak bir görünüm kazandıran, ışığın geliş açısına göre farklı renklerde gözüken. Duvar yüzeyine sedefli bir görünüm kazandıran dekoratif, kokusuz, su bazlı bir iç cephe boyasıdır. Sedef boyalar İnsan ve Çevre Dostudur. Sedef boyalar Su bazlı olduğundan dolayı insan sağlığı etkilemez. Duvar yüzeyinde çatlama yapmaz ve tam silinebilir özelliğe sahiptir. Sedef boyalar Ev ve ofislerde dekoratif amaçlı olarak iç yüzeylerde kullanılabilir.

Uygulanacağı yüzeyler kuru ve temiz olmalıdır. Kabarık, Çatlak, ve Hasarlı olmamalıdır. Sedef boyaların uygulanacağı yüzeyde çatlaklar ya da bozukluklar varsa iç cephe macunu ve astar ile düzeltilmelidir. Astar yapılan yüzeyler bir gün bekletilmeli. Sedef uygulama işlemi ertesi gün yapılmalıdır. İstenilen renkte, kısa tüylü rulo ile iki kat olacak şekilde uygulanmalıdır. İkinci kat uygulandıktan sonra boya kurumadan istenen şekil verilmeli ve kurumaya bırakılmalıdır. Uygulamada Kullanılan rulo ve fırçalar su ile temizlenmeli, bir sonraki kullanıma kadar saklanmalıdır. 

Bir diğer uygulama tekniği ise Sedef baskı aparatı ile yapılmaktadır. Bu uygulamada ise isteğe bağlı olarak sedef yüzeye uygulandıktan sonra desen verilir. Bir diğer ise normal duvar yüzeyine uygulanır. Sedef Boya uygulamaları genelde iki kişi ile yapılır. Biri boyama işlemi yaparken diğer usta ise sedef desenleri verir. Sedef boyalar kuruduktan sonra desen verme işlemi zorlaşabilir. Sedef boyalar kullanıma hazırdır su ile inceltme işlemi gerektirmez. Ambalajını açtığınızda kullanıma hazırdır.

TOP