İtalyan Boya Nasıl Uygulanır?

 

İtalyan boyalar, duvarlarda fark yaratan görüntüsü, ortama kattığı estetik, uzun ömürlü ve estetik olması sebebi ile bir hayli tercih ediliyor. Şehir yaşantısından arınmış doğal görüntüsü ile ilham veriyor. İtalyan boyalar için tek tarifli bir uygulama söz konusu değildir. Her ürünün uygulaması birbirinden farklıdır. Her ürün için farklı uygulama çeşitleri ve bunları uygulamak için kullanılan el aparatlarıda farklılık gösterir.

İtalyan boya yapmak çok ciddi el ustalığı isteyen bir iştir. Usta olmayan kişiler bir duvarda uzun denemeler yaptıktan sonra icraata geçmelidir. İtalyan boya çelik mala ile duvara uygulanan bir boyadır. Sıvalı duvarın üzerine direkt olarak uygulanabilir. Duvara mümkün olduğunca pürüzsüz bir şekilde uygulamak gereken bu boyanın ilk katı atılınca 12 saat kurumalı ve sonra bir kat daha atılmalıdır. İkinci katman kurumadan önce sünger mala ile sıkıştırma ve temizlenme işlemi yapılır. Sonra dekoratif görüntüyü sağlayacak olan katmana geçilir. Bu aşamada ise plastik mala ile işlem yapılır. Desenlerin uygulanması sırasında özel uygulama aparatları kullanılır. Bu yüzden İtalyan boya yapmak ustalık isteyen bir iştir. Boyanın bir çok aşaması vardır ve bu aşamalar profesyonelce yerine getirilmelidir ki en iyi sonuca ulaşılsın.

İtalyan boya sıradan boyalar gibi fırçalar yardımıyla değil, kendine has tekniklerle uygulanan bir boyadır. Mal ve sünger yardımıyla yapılan boyanın güzelliği tamamen el emeğine bağlıdır. Bu yüzden İtalyan boya ustası seçimi çok önemlidir. bu konuda eğitimli olan ve yıllara dayanan tecrübesi olan ustalar tercih edilmelidir. Ustaların referansının olması ya da daha önce ortaya çıkardığı işleri görmeniz de çok önemlidir. Unutmayın, İtalyan boya doğru uygulanırsa eşsiz görünecektir.

TOP