Galeri

Epoksi Uygulama Nasıl Yapılır?

Dökülecek olan betonda su ile çimentonun oranına çok dikkat edilmesi gerekir. Isı farklılıkları sebebi ile betonda meydana gelecek genleşmeler de göz önünde bulundurulmalıdır. Epoksi uygulama işlemine başlamadan öncesinde zemin hakkında gerekli çıkarımlar yapılmalıdır ve zeminin üzerinde herhangi bir kaplama olup olmadığı kontrol edilmelidir. Zeminde varsa yapıştırıcı gibi maddeler temizlenmelidir. Bu işlemler hazırlık aşamasıdır ve bu aşama sayesinde epoksinin yüzeye daha sağlam bir şekilde yapışması sağlanır.

Epoksi kaplama işlemi alana ve isteklere göre değişiklikler göstermektedir. Ancak genel olarak 3 sistemden oluşmaktadır. Astar, sertleştirici ve renk veren pastalar. Astar kat için genellikle şeffaf epoksi tercih edilmektedir. İnceleme sonucunda elde edilen metraja göre hesaplama yapılır. Epoksi hazırlaması için mutlaka uzman birinden yardım almak gerekmektedir.

Epoksi zemin kaplama ve boyamaya geçmeden önce mutlaka yüzeyin temiz olması gerekmektedir. Uygulama yapılmadan önce zemin hazırlık işlemleri bir kere daha kontrol edilmelidir. Başlangıçta epoksi astar kat ile yüzey boyaması yapılır. Ikinci işleme geçmeden önce astar katın kuruması beklenir. Astar kat kuruduktan sonra arakat işlemine geçilir. Bu işlemde genellikle renk eklenir. Son kat uygulaması da bittikten sonra epoksinin kuruması beklenmelidir. Zemin ve sistem türüne göre epoksi uygulama yapılan alanın kuruma süresi farklılık gösterebilmektedir.

admin

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardım ?
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim